ABD, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullandığını açıkladı

T24 Dış Haberler

ABD, Rusya’yı, kimyasal silahların kullanımını yasaklayan uluslararası yasaları ihlal ederek Ukrayna’da bir “savaş yöntemi” olarak kimyasal silah kullanmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş alanında kazanımlar elde etmek için boğucu madde kloropikrin kullandığını söyledi.

ABD’li yetkililerin “münferit” bir olay olmadığını söylediği iddialar, Rusya’nın imzaladığı Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne (CWC) aykırı bulundu. Kremlin henüz açıklama yapmadı ancak geçmişte benzer iddiaları reddetmişti.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca Moskova’nın savaş sırasında düzenli olarak göz yaşartıcı gaz kullandığını da söyledi. Başkan Joe Biden, daha önce Rusya’yı Ukrayna’da kimyasal silah kullanmaması konusunda uyarmıştı. Mart 2022’de, Moskova’nın işgali başlatmasından haftalar sonra, Biden Rusya’nın kimyasal silah kullanması halinde “ağır bir bedel” ödeyeceğini söylemişti. 

Ukrayna, birliklerinin son aylarda artan kimyasal saldırılarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Reuters haber ajansı bu yılın başlarında Rus güçlerinin CS ve CN göz yaşartıcı gaz yüklü el bombaları kullandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x